logo firmy ROCO
logo klubu
lokomotiva 375.033
.
Novinky
Galerie
Modely ROCO
Modely ČSD
Kontakty
Pro členy
Bazar


Roco Club CZ
Háje, Antala Staška 63/19
350 02 Cheb

Galerie 36:

Belgické elektrické lokomotivy (foto Jaromír KOZINKA)

Belgické elektrické lokomotivy jsou sice pro české zájemce a sběratele trochu odlišné jak konstrukcí, tak i celkovým pojetí jejich stavby, což je dále zeměpisnou polohou Belgie a zároveň potřebami jejich železniční infrastruktury. Co mají společného s námi. Motorové vozy a motorové jednotky prakticky nic, motorové lokomotivy byly dodávány buď z vlastní konstrukční produkce, nebo v konstrukční kombinaci americko-francouzsko-belgické a také v kombinaci Německo-belgické. Ta poslední byla do nedávna v nižších výkonových oblastech - jsou známy obměny řady V 60 DB u SNCB. V současné době však jsou nepotřebné starší motorové lokomotivy u SNCB nahrazovány řadou 77 - spolupráce německého a belgického průmyslu. V modelu ji vyrábí MEHANO.

Elektrické lokomotivy jsou zásadně belgické konstrukce, v několika případech bylo možno spatřit vliv Francie. V současné době probíhají konzultace o nové lokomotivě řady 18 (bude po druhé obsazena) o Siemensu. Belgická elektrifikace stejnosměrnou napájecí soustavou 3000V byla zahájena v padesátých letech minulého století. Proto je někdy srovnávána s bývalou československou. Belgie nepotřebovala do nedávna pro svoje území na rozdíl od nás střídavou soustavu. Potřeba střídavé soustavy se stala aktuální při rozvoji infrastruktury Belgie a to jak vysokorychlostních tratí, tak i tratí pro mezinárodní tranzitní dopravu (modernizovaná trať na jihu Belgie) a tak dnes je možno spatřit v lokomotivním parku SNCB také vícesoustavové lokomotivy. Příkladem je řada 13, provozovaná jak v soupravách s řídícím vozem až do rychlosti 200 km/h včetně, tak i jednoduše nebo ve dvojicích, kdy zajíždí na území Francie (někdy je i v Metzu). V modelu ji vyrábí L.S.MODELS.

Jako vzpomínku na doby, kdy naše BOBINY byly ještě mladé, jsem si Vám dovolil nabídnout fotografii lokomotivy řady 22, která svými parametry odpovídá naší E 499.1 nebo spíše variantám, dodávaným ze Škodovky pro železnice bývalého SSSR. Jednou z nejvýkonnějších elektrických lokomotiv, vyrobenou v Belgii, je řada 20. Tu v modelu vyrábí ROCO - je na obrázku. V příštím roce ji uvidíme v modelu v původní zelené barvě skříně, na fotkách je modrá. Technické parametry v některé z dalších částí.

S přáním úspěchů v modelářství Jaromír KOZINKA

ZVĚTŠIT
ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT
ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT ZVĚTŠIT

Dnes je :

PŘIHLÁŠKA PRO NOVÉ ČLENY

Květen 2024
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31